niedziela, 5 kwietnia 2020

Grupa Kotki - poniedziałek 06.04.2020r.

Witam. 
Propozycja pracy dla grupy ,,Kotków"na 06.04.2020r.

- 5-latki - ,,Bzy, bzy, bzy - pszczółka mała"
                karta pracy - str. 56 - 59
1. Słuchanie ciekawostek na temat pszczół.


Pszczoły żyją w zorganizowanych grupach. Budują z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami służącymi do wychowania czerwi i przechowywania pokarmu. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowym. Zakładają duże kolonie, liczące od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osobników. Wszystkie gatunki pszczół wytwarzają miód. Wczesną wiosną cała armia pszczół zbiera nektar i pyłek kwiatowy, zapylając kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcami do produkcji żywności. Rodziny pszczele składają się z matki, 15–60 tysięcy robotnic oraz od kilkuset do kilku tysięcy trutni. W gnieździe na dole plastrów, w tak zwanej rodni, pszczoły wychowują czerw. Powyżej składają zapasy pyłku. Zapasy miodu pszczoły magazynują w części nazywanej miodnią.

2. Link do propozycji wykonania pszczółki:


- 6 - latki - ,,J jak jajko".
               -  Czytam, piszę, liczę - str. 75
               -  karta pracy - str. 72- 76
1.Słuchanie ciekawostek na temat Wielkanocy. 


  • Wielkanoc nazywana jest Świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijanie obchodzą ją na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Wierzą, że ofiarował swoje życie, żeby odkupić winy ludzi. 
  • Zwierzęciem ofiarnym przez wiele, wiele lat był baranek, dlatego został on symbolem ofiary Chrystusa. 
  • Jajka z czasem zaczęto święcić, traktując je jako symbol rodzącego się życia.
  • Zające traktowano jako symbol płodności, dostatku i wierzono, że to zając przynosi świąteczne jajka.
  • Ważnym symbolem zbliżających się świąt jest Niedziela Palmowa, podczas której święcone są palmy. To nawiązanie do witania Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy.
  • Ważnym symbolem Wielkanocy są pisanki. Tradycja malowania jajek jest znana od starożytności. Do farbowania jaj używano: łupinek cebuli, wstążek owsa, szpinaku, kory drzew. W niektórych regionach Polski wydrapywano wzory na pomalowanych skorupkach lub oklejano jajka sitowiem, wycinankami z papieru, tkaniną…

2. Rysowanie po śladach ozdób pisanek. Samodzielne ozdabianie ostatniego rysunku pisanki. Kończenie rysowania szlaczków.
3. Ozdabianie papierowej sylwety jajka kolorowym papierem. 

4. Słuchanie ciekawostek na temat pisanek




• Pisanki stosowano do różnych zabiegów magicznych, np. dotykano nimi grzbietów bydła, aby było zdrowe i płodne; toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić urodzaj. • Traktowano je także jako dar, który miał przynieść wszelką pomyślność osobie obdarowanej. • Młode kobiety dostawały często pisanki marcepanowo-czekoladowe z pierścionkiem. • Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami ze złota, przyozdobionymi kamieniami szlachetnymi (francuski jubiler Fabergé wykonywał takie na zamówienie cara Rosji). • Służyły też do zabawy zwanej taczankami – turlało się po stole malowane jajka, zderzając je ze sobą. Wygrywała osoba, której pisanka się nie potłukła.

Można skorzystać z propozycji wykonania pisanki:


https://www.facebook.com/192315615947/videos/935220986916726/UzpfSTEwMDAyMjA3MDgyMTY4MDpWSzo2MjIwOTc2ODUwMjMxMDE/

Dla wszystkich zabawa przy muzyce:




Wych. M.Matacz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.