- 5-latki - ,,Pisanki wielkanocne"
- karta pracy - str. 62,63
- książka - str. 66
Na wielkanocnym stole jest kolorowo i świątecznie.
Zielone wstążeczki owsa otaczają pisanki bajeczne
Słodki, cukrowy baranek, obok palma nadęta,
baby dobrze polukrowane – stół zaprasza na święta!
Wykonywanie pisanek różnymi technikami, według wyboru dzieci.
Propozycja czterech techniki wykonania pisanek. Dzieci wybierają tę, która im się najbardziej podoba; ozdabiają jajka ugotowane na twardo. Przyklejają na jajku drobne kawałeczki kolorowej bibułki według własnych pomysłów. Przyklejają na jajku rozpłaszczone kuleczki i wałeczki kolorowej plasteliny. Przyklejają na jajku małe obrazki wycięte z kolorowych czasopism, oklejają puste miejsca kolorowym papierem. Przyklejają na jajku sznureczki powstałe przez zwinięcie pasków kolorowej bibułki.
- Karta pracy, cz. 3, s. 63. Czytanie całościowe wyrazów: pisanka, baranek. Kolorowanie pól z literami tworzącymi te wyrazy. 2. Dzielenie na głoski prostych słów – nazw obrazków.
Propozycja nauki piosenki ,,Pisanki, kraszanki"
- 6- latki - ,,Koszyczek dobrych życzeń"
- książka, s. 68,
- karta pracy, cz. 3, s. 78.
Wykonanie pisanek różnymi technikami.
1. Poznanie nazw różnych jaj wielkanocnych. • Kraszanki – jajka o czerwonej barwie. • Malowanki – jajka jednobarwne (nie czerwone). • Wyklejanki – jajka z naklejonym obrazkiem z listków, sitowia, włóczki… • Nalepianki – jajka ozdobione nalepionymi na skorupkę różnobarwnymi wycinankami z papieru. • Pisanki – przed zanurzeniem jajka w barwnym roztworze rysuje się na nim wzory woskiem. Po włożeniu do gorącej, barwnej wody tam, gdzie był wosk, zostaje biały, niepomalowany ślad na kolorowym tle. Dawniej do barwienia jaj używano naturalnych barwników, np. kolor zielony uzyskiwano z listków młodego żyta, kolor czerwono-żółty z łusek cebuli, kolor ciemnobrązowy lub czarny z kory śliwy lub olchy, kolor czerwony z buraków, a kolor niebieski z suszonych płatków chabra.
2. Układanie wyrazu pisanki z liter.
Zapoznanie ze sposobem wykonania prac. Dzieci wykonują kolorowe jajko wybraną techniką. (Wydmuszki mocujemy na wykałaczkach, wówczas łatwiej jest dzieciom pracować). Np.
• Dzieci smarują wydmuszkę klejem roślinnym w płynie i obtaczają ją w kaszy lub w ozdobnych, drobniutkich koralikach.
• Przyklejają na jajkach makaron w kształcie gwiazdek.
• Wycinają wzory z papierowych serwetek i przyklejają na wydmuszce.
• Na pomalowanej farbą akrylową wydmuszce przyklejają kwiaty i liście z taśmy pasmanteryjnej.
Pozdrawiam, wych. Małgorzata Matacz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.