niedziela, 10 maja 2020

Grupa Żabki - poniedziałek 11.05.2020.

Temat dnia na poniedziałek 11.05.2020: Moja miejscowość.

Cele na dzisiaj:
· Zapoznanie z miejscowościami naszej gminy,
· Rozwijanie postawy przynależności do najbliższego otoczenia społecznego.

MAPA GMINY TRZEBIESZÓW

* Pokazywanie na mapie Polski Trzebieszowa.
* Dziecko z pomocą rodzica pokazuje na mapie Gminy Trzebieszów swoją miejscowość.
* Omówienie wyglądu herbu Trzebieszowa i zapoznanie z rysem historycznym miejscowości.
↓↓↓

Pierwsze wzmianki o miejscowości Trzebieszów pochodzą z roku 1418. z dokumentów biskupa i byłego kanclerza królowej Jadwigi, późniejszego prymasa Polski, Wojciecha Jastrzębca. Z tego dokumentu wynika, że w 1418 roku parafia Trzebieszów jeszcze nie istniała, a Trzebieszów wraz z okolicznymi wsiami należał do parafii w Łukowie.
Drugi dokument dotyczący Parafii Trzebieszów został wydany przez polskiego króla Władysława Jagiełłę w Sandomierzu dnia 14 marca 1430 roku. Z dokumentu z 1430 roku pochodzi wzmianka o istnieniu już wtedy kościoła w Trzebieszowie uposażonego finansowo przez króla Władysława Jagiełłę. Wówczas przez Trzebieszów biegł trakt królewski z Krakowa do Wilna, z którego monarchowie polscy, a zwłaszcza z dynastii Jagiellonów często korzystali.
W Trzebieszowie była stacja królewska, tzn. obowiązek goszczenia panującego z dworem, a także jego urzędników i wysłanników. Obowiązek ten utrzymał się w Polsce (po części zamienny na określone świadczenia pieniężne) w dobrach królewskich i klasztornych aż do czasów nowożytnych. Przodkowie wsi Trzebieszów, to potomkowie szlachty zagrodowej, którą cechowało przywiązanie do tradycji i kultury chrześcijańskiej.

* Słuchanie legendy o Trzebieszowie:
* Próby tworzenia legend o własnych miejscowościach.
* Rozpoznawanie znanych obiektów w Trzebieszowie.









 * Wykonanie wspólnie z rodzicem zdjęć lub rysunków ciekawych obiektów w okolicy. Po powrocie do przedszkola wykonamy wspólnie album Gminy Trzebieszów.


* Karta pracy, cz. 4, s. 30.
Oglądanie miejsc. Słuchanie nazw miejscowości. Naklejanie małego koła (naklejki) na zdjęciu, które przedstawia miejscowość podobną do miejscowości dziecka.

* Karta pracy Czytam, piszę, liczę, s. 84.
Oglądanie strojów ludowych – góralskiego i krakowskiego. Odczytywanie nazw tańców przedstawionych na obrazkach. Kończenie rysowania szlaczków.

Pozdrawiam, Anna Duda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.